Patricia Janečková - Debutové DVD+CD
V decembri 2010 sa s rekordným počtom diváckych hlasov stala absolútnou víťazkou československej talentovej show Talentmania, v ktorej si získala obrovskú priazeň a uznanie na Slovensku i v Čechách.
Spieva od svojich štyroch rokov a je bezpochyby výnimočným zjavom na súčasnej hudobnej scéne. Odborná hudobná verejnosť vyzdvihuje predovšetkým jej nesmiernu hudobnú vyzretosť, intonačnú čistotu a kultivovanosť hlasu a aj preto sa bezprostredne po súťaži stala jednou z najvyhľadávanejších mladých operných speváčok v Čechách i na Slovensku.
Debutové CD+DVD Patricie Janečkovej vychádza v 3-panelovom DVD digipacku so 16-stranovým bookletom v troch jazykových mutáciách (slovensky, anglicky, nemecky) so sériou fotografií Patricie od v súčasnosti jedného z najvyhľadávanejších slovenských módnych fotografov, Branislava Šimončíka.
Na CD je zaradených dvanásť sólových skladieb a dva duety, ktoré si Patricia zaspievala s vynikajúcimi opernými sólistami – Evou Dřízgovou-Jirušovou a Adamom Plachetkom. Okrem duetov a sólových operných árií boli do dramaturgického výberu skladieb zaradené i piesne, s ktorými Patricia bodovala práve v súťaži Talentmania, vysielanej TV Markíza a TV Nova, a vďaka ktorým si získala obrovskú priazeň televíznych divákov na Slovensku i v Čechách.
DRAMATURGIA CD
Patricia Janečková soprán
Eva Dřízgová-Jirušová soprán [2]
Adam Plachetka barytón [3]
Orchester Viva Musica!
Oskar Rózsa dirigent
GEORG FRIEDRICH HÄNDEL (1685-1759)
[1] Lascia chi’o pianga Rinaldo
ANTONIO VIVALDI (1678-1741)
[2] Laudamus Te Gloria D dur RV 589
WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791)
[3] Pa pa pa Čarovná flauta | The Magic Flute | Die Zauberflöte
GIOACCHINO ROSSINI (1792-1868)
[4] La Pastorella dell‘Alpi (Tirolese) Soirées musicales (arr. Zdeněk Pukovec)
GIULIO CACCINI (1551-1618)
[5] Ave Maria (arr. Ivan Buffa)
ANDREW LLOYD WEBBER (1948)
[6] Pie Jesu Requiem
CÉSAR FRANCK (1822-1890)
[7] Panis Angelicus Messe a trois voix, op. 12
PIETRO MASCAGNI (1863-1945)
[8] Sancta Maria Sedliacka česť | Cavalleria rusticana (arr.)
GIACOMO PUCCINI (1858-1924)
[9] O mio babbino caro Gianni Schicchi
ANTONÍN DVOŘÁK (1841-1904)
[10] Měsíčku na nebi hlubokém Rusalka
ANTONÍN DVOŘÁK
[11] Když mne stará matka Cigánske melódie | Gypsy Melodies | Zigeunerlieder (arr.)
JANUSZ STOKŁOSA (1954)
[12] Potkám tě zas Všichni moji blízcí | All My Loved Ones | Alle meine Lieben
OSKAR RÓZSA (1974)
[13] Deti moje Under My Spell
BONUS: ENNIO MORRICONE (1928)
[14] Vtedy na západe | Once Upon a Time in the West | Spiel mir das Lied vom Tod
(arr. Milan Adamec)
DRAMATURGIA DVD
KAPITOLA 1:
Záznam z koncertu na Viva Musica! festivale 2011
27.7.2011, Viva Musica! festival
Stará tržnica, Bratislava
Patricia Janečková, soprán
Eva Hornyáková, soprán [4]
Daniel Čapkovič, barytón [3]
Orchester Viva Musica!
Oskar Rózsa, dirigent
WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791)
[1] Symfónia č. 25 g mol KV 183 | Symphony No. 25 in G minor KV 183 |
25. Sinfonie g-Moll KV 183 (1. Allegro con brio)
GEORG FRIEDRICH HÄNDEL (1685-1759)
[2] Lascia chi’o pianga Rinaldo
WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791)
[3] Pa pa pa Čarovná flauta | The Magic Flute | Die Zauberflöte
CÉSAR FRANCK (1822-1890)
[4] Panis Angelicus Messe a trois voix, op. 12
PIETRO MASCAGNI (1863-1945)
[5] Sancta Maria Sedliacka česť | Cavalleria rusticana (arr.)
GIACOMO PUCCINI (1858-1924)
[6] O mio babbino caro Gianni Schicchi
ANTONÍN DVOŘÁK (1841-1904)
[7] Když mne stará matka Cigánske melódie | Gypsy Melodies | Zigeunerlieder (arr.)
OSKAR RÓZSA (1974)
[8] Deti moje Under My Spell
GIOACCHINO ROSSINI (1792-1868)
[9] La Pastorella dell’Alpi (Tirolese) Soirées musicales (arr. Zdeněk Pukovec)
KAPITOLA 2:
BONUS: Making of: dokument z natáčania albumu doplnený rozhovormi s Patriciou Janečkovou, Oskarom Rózsom a Matejom Drličkom a archívnymi zábermi z priebehu Talentmanie
PROFILY UMELECKÝCH TVORCOV PROJEKTU

Mimoriadne talentovaná 13-ročná operná speváčka Patricia Janečková (1998) spieva od svojich štyroch rokov a je výnimočným zjavom na súčasnej hudobnej scéne, pričom odborná hudobná verejnosť vyzdvihuje predovšetkým jej nesmiernu hudobnú vyzretosť, intonačnú čistotu a kultivovanosť hlasu. Zo všetkých hudobných žánrov ju odmalička najviac fascinovala opera. Prvé reálne kontakty s operným javiskom absolvovala už ako členka Operného štúdia Divadla Antonína Dvořáka v Ostrave. Ako 10-ročná zvíťazila v konkurze ostravskej Janáčkovej filharmónie a dostala po prvýkrát možnosť zaspievať si so symfonickým orchestrom. V roku 2010 sa stala absolútnou víťazkou súťaže Talentmania. V priebehu nasledujúceho roku nasledovalo nahrávanie debutového CD albumu i prvý verejný celovečerný recitál v sprievode symfonického orchestra v rámci Viva Musica! festivalu. V súčasnosti navštevuje súkromné hodiny spevu u vyhľadávanej českej opernej speváčky a pedagogičky Evy Dřízgovej-Jirušovej a po skončení štúdia na základnej škole sa chystá študovať operný spev do zahraničia.

Sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová patrí k vyhľadávaným českým operným speváčkam. Spievala takmer vo všetkých krajinách Európy a v Japonsku. V titulnej postave Janáčkovej opery Příhody Líšky Bystroušky sa v roku 2003 predstavila na javisku milánskej La Scaly. Hosťovala v Národnom divadle v Prahe, v Národnom divadle v Brne, v Národnom divadle moravsko-slezskom v Ostrave či dokonca v L’Opera di Roma. Spolupracovala s Českou filharmóniou, Mníchovskou filharmóniou, Filharmonickým orchestrom v Kolíne nad Rýnom, Göteborgs Symfoniker, Odense Symfoniorkester, so Slovenskou filharmóniou, Symfonickým orchestrom Hlavného mesta Prahy FOK,
Filharmóniou Brno či Janáčkovou filharmóniou v Ostrave. V roku 1996 získala za postavu Mimi v Pucciniho opere La Bohéme prestížnu cenu Thália za najlepší ženský výkon v kategórii „opera“ a v roku 1998 rovnaké ocenenie za titulnú postavu v Debussyho opere Pelleas a Melisanda.

Barytonista Adam Plachetka (1985) študoval na Konzervatóriu v Prahe pod vedením prof. Luďka Löbla. Je víťazom niekoľkých speváckych súťaží. V Národnom divadle v Prahe debutoval v roku 2005, neskôr hosťoval aj v Štátnej opere v Prahe. Je pravidelným hosťom Salzburger Festspiele; účinkoval na operných javiskách v Opere v Nice, v Bavorskej štátnej opere v Mníchove, v Theatre Royal de la Monnaie v Bruseli alebo v Seoul Arts Center. Od roku 2010 je stálym členom ansámblu viedenskej Štátnej opery. Spolupracoval s Českou filharmóniou, Pražskou komornou filharmóniou, Filharmóniou Brno, Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrom hlavného mesta Prahy FOK, Camerata Antiqua Seoul, Solamente naturali a ď.; a s dirigentmi ako Valery Gergiev, Friedrich Haider, Daniel Harding, Marc Minkowski, Franz Welser-Möst, Marco Zambelli, Jakub Hrůša, Tomáš Netopil, Alessandro De Marchi a ď.

Hudobný skladateľ, dirigent a producent Oskar Rózsa (1974) študoval orchestrálne dirigovanie na Konzervatóriu v Bratislave a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede dirigenta prof. Zdeňka Bílka. V rokoch 2000-2002 študoval ako štipendista kompozíciu filmovej hudby na Berklee College of Music v Bostone a súkromne u prof. Armanda Qualliotina. Ako hudobný producent spolupracoval s mnohými interpretmi rôznych žánrov na Slovensku a v zahraničí. Účinkuje vo viacerých jazzových a experimentálnych zoskupeniach a zároveň je vyhľadávaným štúdiovým hráčom a aranžérom. Je tiež autorom scénickej hudby pre viaceré divadelné predstavenia a dokumentárne filmy a autorom hudby k štyrom celovečerným filmom. V roku 2009 napísal pre slovenskú sopranistku Adrianu Kučerovú výnimočné dielo Under My Spell – kantátu pre soprán, zbor, ansámbel perkusionistov a veľký symfonický orchester, ktorá bola v tom istom roku vo svetovej premiére s mimoriadnym úspechom uvedená v rámci otváracieho koncertu Viva Musica! festivalu v Bratislave.
Orchester Viva Musica! vznikol v roku 2005 pri letnom hudobnom festivale Viva Musica! a tvoria ho špičkoví hráči z orchestrálnych telies na Slovensku. Repertoárový záber orchestra je veľmi široký – pravidelne účinkuje v rámci festivalu Viva Musica!, kde sprevádzal okrem iného napríklad i mexického tenoristu Ramóna Vargasa či ruského barytonistu Dmitrija Hvorostovskeho, v premiére uviedol viaceré orchestrálne projekty ako napríklad Viva Cinema! a mnohé ďalšie.